Olej o różnym stopniu lepkości w produkcji – który do czego wybrać

Zagrożenia związane z olejami o niskim wskaźniku lepkości.

Oleje o niższym wskaźniku lepkości mogą mieć odpowiednią lepkość w określonej temperaturze, ale ich lepkość może drastycznie spaść wraz ze wzrostem temperatury. Może to prowadzić do zwiększonego tarcia mechanicznego i zużycia z powodu utraty filmu olejowego. W niższych temperaturach środek smarny o niskim wskaźnik lepkości może mieć zbyt wysoką lepkość, co skutkuje niskim przepływem oleju, brakiem oleju i rozruchem na sucho. Aby poprawić wskaźnik lepkości, producenci mogą ulepszyć oleje pewnymi dodatkami. W ten sposób można opracować środek smarny spełniający specyfikacje producenta OEM. Zawsze zaleca się sprawdzenie specyfikacji producenta sprzętu podczas wyboru środka smarnego do danego zastosowania. Należy wziąć pod uwagę klimat i warunki pracy maszyny. Wybierając odpowiedni środek smarny z odpowiednim wskaźnikiem lepkości, maszyna będzie działać lepiej i dłużej.

Q8Oils oferuje środki smarne o wysokim wskaźniku lepkości. Kilka przykładów produktów o wysokim współczynniku lepkości w gamie produktów Q8Oils to: seria olejów hydraulicznych Q8 Handel jako najbardziej odpowiednia do szerokiego zakresu temperatur i zastosowań. Dzięki bardzo wysokiemu wskaźnikowi lepkości >180, ten oleje hydrauliczne mają wyjątkowe właściwości płynięcia. Wysoka stabilność oksydacyjna zapewnia wydłużony okres między wymianami i żywotność olejów.

Innym przykładem jest seria syntetycznych olejów turbinowych Q8 Volta, które zostały opracowane do stosowania w turbinach parowych i gazowych (oraz zastosowaniach w cyklu kombinowanym). Ze względu na wyjątkową stabilność oksydacyjną i termiczną, olej Q8 Volta jest szczególnie odpowiedni do ekstremalnych warunków pracy i pracy turbin gazowych w wysokich temperaturach. Przy wskaźniku lepkości >130 lepkość pozostaje stabilna w szerokim zakresie temperatur.

Oprócz wymienionych przykładów, Q8Oils oferuje szeroką gamę wysokiej jakości środków smarnych do zastosowań przemysłowych, pracujących w ciężkich warunkach. Gama ta obejmuje oleje hydrauliczne, oleje przekładniowe przemysłowe, oleje sprężarkowe, oleje do silników gazowych, oleje turbinowe, smary oraz inne środki smarne. Jako globalny producent środków smarnych, Q8Oils oferuje również pełną gamę olejów i smarów używanych w segmencie motoryzacyjnym, w tym oleje silnikowe, oleje do skrzyń biegów, oleje do tylnych mostów

Wybierając oleje Q8Oils, klient zyskuje dostęp do szerokiej gamy produktów o wysokiej jakości, przewyższających swoimi parametrami międzynarodowe normy oraz wymagania producentów maszyn i urządzeń.

Wieloletnie testy pokazały, że stosując oleje Q8Oils można zaoszczędzić na kosztach utrzymania ruchu maszyn i urządzeń. Dzięki zastosowaniu unikatowych technologii i programów olejowych np “Q8 cleanless technology”, u większości klientów występują oszczędności ekonomiczne ale również zwiększona wydajność produkcyjna.

Jak wyglądają związki Q8Oils z producentami.

Q8Oils współpracuje z wieloma producentami OEM, a najlepszym przykładem jest współpraca z Jenbacher, z którym rozwój biznesu trwa ściśle od wielu lat. Rezultatem tego było niedawno podpisane partnerstwo, w ramach którego dostarczony został do Jenbachera własny produkt opracowany przez Q8Oils. Taka forma współpracy pozwala stwierdzić, że ​​Q8Oils całkiem dobrze rozumie i zna produkty OEM w różnych zastosowaniach i w całym zakresie.  Oprócz aspektów typowo handlowych partnerstwo Q8Oils / INNIO ma na celu dzielenie się wiedzą i ułatwi szybszy i bardziej innowacyjny rozwój w przyszłości, a w szczególności dalszą poprawę trwałości i wydajności silników Jenbacher.

Efektem tej współpracy jest posiadanie wielu oficjalnych aprobat producentów maszyn i urządzeń. Można powiedzieć, że aprobaty oraz oficjalne rekomendacje producentów maszyn i urządzeń to jedna z mocnych stron Q8Oils.

Kamil Roszyk
Inżynier ds. Wdrożenia Produktu