Czy w automatycznej skrzyni biegów można stosować olej do automatycznych skrzyń manualnych (AMT)?

Popularność manualnych skrzyń biegów w porównaniu z automatycznymi zależy od kraju. Półautomatyczne skrzynie biegów zostały opracowane jako tańsza i bardziej oszczędna paliwowo wersja skrzyń automatycznych. Wielu właścicieli samochodów z automatyczną skrzynią biegów zastanawia się, czy w skrzyni automatycznej można stosować olej do przekładni zautomatyzowanych (AMT). Odpowiedź znajdziemy poniżej.

Półautomatyczne skrzynie biegów (SAT) lub przekładnie zautomatyzowane (AMT) wykorzystują to samo sprzęgło i konfigurację biegów, co skrzynie manualne, ale przełączanie i obsługa sprzęgła jest zautomatyzowana. Cały proces naciskania sprzęgła, przełączania na inny bieg i puszczania sprzęgła jest sterowany elektronicznie.

Skrzynie AMT zostały pierwotnie opracowane jako tańsza i oszczędniejsza pod względem zużycia paliwa alternatywa dla skrzyń automatycznych. Zużycie paliwa w ich przypadku jest nawet niższe niż dla skrzyń manualnych. Ponieważ ich konstrukcja i technologia są raczej proste, są one również dość niedrogie w naprawie.

Przeznaczenie oleju do manualnej skrzyni biegów

Oleje do manualnych skrzyń biegów służą do ograniczenia temperatury wewnętrznej, chroniąc samochód przed przegrzaniem. Ponadto smarowanie zapobiega zużyciu kół zębatych.

Z biegiem czasu olej do manualnych skrzyń biegów ulega zanieczyszczeniu przez opiłki metalu i inne drobiny wraz ze stopniowym zużywaniem się elementów przekładni takich jak koła zębate i łożyska. Wpływa to na jakość oleju, a z czasem może nawet uszkodzić silnik. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać jego poziom w samochodzie. Ponieważ w przypadku skrzyń manualnych jest to dosyć trudne, radzimy zlecić to wykwalifikowanemu warsztatowi.

Przeznaczenie oleju do automatycznej skrzyni biegów

Podobnie jak w przypadku manualnych skrzyń biegów, oleje do skrzyń automatycznych służą do smarowania i czyszczenia skrzyni. Ponadto biorą one również udział w procesie przenoszenia mocy z silnika pojazdu na koła.

Oleje do automatycznych skrzyń biegów są bardziej podatne na wyższe temperatury niż oleje do skrzyń manualnych. Podobnie jak w przypadku oleju do skrzyni manualnej, mogą go zanieczyścić metalowe opiłki z elementów silnika, powodując jego potencjalne uszkodzenie.

Należy regularnie sprawdzać jakość oleju za pomocą prętowego wskaźnika poziomu oleju przekładniowego. Chociaż olej do automatycznej skrzyni biegów jest łatwiejszy do sprawdzenia niż w przypadku skrzyni manualnej, radzimy zapoznać się z instrukcją obsługi w tym zakresie lub skontaktować się z zaufanym warsztatem samochodowym.