Krytyczne elementy silnika do smarowania

Silnik składa się z wielu części. Dobry przepływ oleju do jego newralgicznych obszarów jest niezbędny do zagwarantowania wydajnej i bezawaryjnej pracy silnika. Dzięki smarowaniu silnika odpowiednim olejem silnikowym będzie on pracował płynniej i zapewni wyższą trwałość silnika, zapewniając oszczędności kosztów konserwacji i paliwa.

Wszystkie silniki do samochodów ciężarowych czy osobowych posiadają części o krytycznym znaczeniu, które muszą być należycie nasmarowane, aby uniknąć przedwczesnego zużycia silnika, problemów eksploatacyjnych i katastrofalnych w skutkach awarii. W tym artykule zajmiemy się właśnie nimi i wyjaśnimy, jak można je chronić.

Turbosprężarka

Turbosprężarka zwiększa wydajność i moc silnika, wtłaczając dodatkowe powietrze do komory spalania. Ponieważ pracuje w wysokich prędkościach do 250 000 obr./min, stanowi źródło dodatkowego ciepła.

Ryzyko awarii turbosprężarki
Ze względu na to, że maksymalna temperatura jej pracy dochodzi do 1000°C turbosprężarka jest trudnym środowiskiem dla olejów silnikowych. Wysokie temperatury sprzyjają tworzeniu się osadów w oleju, co prowadzi do stopniowej utraty mocy i sprawności, a w konsekwencji do poważnych awarii tego elementu.

Znaczenie wyboru odpowiedniego środka smarnego
Aby zagwarantować sprawne działanie turbosprężarki olej silnikowy musi bardzo dobrze kontrolować czystość i utlenianie, aby zapewnić kontrolę powstawania osadów w wysokich temperaturach. W ten sposób dobrej jakości środek smarny pomaga utrzymać moc i wydajność przez cały okres między wymianami oleju.

Tłok i tuleje

Blok silnika składa się z tulei, tłoków i pierścieni. Razem generują one ciśnienie spalania, które pozwala na wydajne wytwarzanie energii. Aby zapewnić wydajne spalanie i maksymalną wydajność silnika należy zapobiegać zużyciu i kontrolować tworzenie się osadów w środku smarnym.

Ryzyko awarii tłoka i tulei
Tworzenie się osadów na tłokach może powodować zakleszczanie się pierścieni tłokowych, co z kolei może prowadzić do uszkodzenia tulei, tłoków i pierścieni. To może doprowadzić do utraty ciśnienia spalania i nadmiernych przedmuchów, co z kolei powoduje dalsze problemy z utlenianiem i czystością.

Znaczenie doboru odpowiedniego środka smarnego
Dobrej jakości olej silnikowy kontroluje powstawanie osadów na tłokach i zapobiega zużyciu tulei, tłoków i pierścieni. Pomaga w utrzymaniu optymalnego sprężania i mocy silnika oraz zapewnia jego trwałość.

Skrzynia korbowa

Skrzynia korbowa chroni przed ciałami obcymi wiele kluczowych elementów silnika, takich jak wał korbowy i korbowody. Kapilarne doprowadzenie oleju do niej pozwala na precyzyjne dostarczanie środka smarnego do różnych komponentów.

Ryzyko awarii skrzyni korbowej
Powstawanie sadzy i szlamu może zablokować dopływ oleju, powodując awarię kluczowych podzespołów. Utrudnia również odprowadzanie zanieczyszczeń z silnika podczas obsługi serwisowej. Sadza, szlam i zanieczyszczenia pozostające w silniku mogą również powodować dalsze problemy ze zużyciem i trwałością.

Znaczenie wyboru odpowiedniego środka smarnego
Środek smarny, który pozwala na odpowiednią kontrolę osadów i sadzy, pomaga utrzymać silnik w czystości. Gwarantuje dobry przepływ oleju do ważnych elementów silnika, mniejsze jego zużycie i wyższą wydajność.